דוח רשם המשכונות

שעבודים לפי ת.ז / שעבוד רכב

  • שלב 1
  • שלב 2
  • שלב 3

אנא בחר את סוג הדוח


אנא הזן מספר

רשם המשכונות


מאגר המשכונות הינו מאגר המרכז תחתיו את כל המשכונות הקיימים, במטרה לתעד נכסים ממושכנים ולספק עליהם מידע על המשכון למי שהמידע רלוונטי לו. לפני שאתם מקבלים החלטה ומבצעים עסקה אל מול אדם שאינכם מכירים, רצוי שתבצעו את כל הבירורים האפשריים על מנת לוודא שאתם אכן הופכים להיות בעליו הבלעדיים של אותו הנכס, ושאתם אכן מבצעים עסקה משתלמת.

 

?חתול בשק – או עסקה משתלמת

אם כבר יצא לכם בעבר לרכוש רכב מידיו של אדם זר, אתם בטח יודעים שהדבר המלחיץ ביותר בעסקאות שכאלה, הוא העובדה שאין אנו יודעים כמעט כלום על האדם מולו אנו מבצעים את העסקה. בוודאי שהייתם רוצים לדעת כי אתם רוכשים רכב, ומעתה הוא שלכם – ושלכם בלבד. על מנת שתוכלו להיות בטוחים שלא יילקח לכם הרכב יום בהיר אחד לצורך כיסוי חובות מסתוריים כלשהם, שאינם שלכם - רצוי שתעשו את זה נכון. לפני כל עסקה הקשורה במיטלטלין, לדוגמא – רכב, יש לוודא כי אינכם קונים נכס ממשוכן.

 

מהו משכון?

זהו תרחיש מוכר: אדם הרוצה לרכוש נכס שאין ידו משגת, יכול לקבל עבור הרכישה הלוואה מהבנק. הבנק בתורו, לוקח בחשבון כי הוא עלול שלא לקבל תמורה מסיבות כאלה ואחרות ורוצה לוודא כי יקבל את כספו בחזרה ולכן דורש מהלווה "משכון". מושג עסקת המשכון מופיע עוד בתנ"ך - משכון הוא חפץ אותו הלווה משאיר למשמורת אצל המלווה, עד לרגע אותו יוכל לקבל בחזרה. במרוצת השנים חוקקו חוקים ונוספו תקנות אשר הופכות את מושג המשכון למעט מורכב יותר, ומעט שונה ממה שאנו מכירים מהתנ"ך. כיום, הלווה ממשיך להחזיק ברשותו את החפץ הממושכן. באמצעות הסכם המשכון, הבנק מבטיח לעצמו כי במקרה שבו הלווה אינו משלם את חובו במלואו, קיימת לו הזכות המלאה לקבל את המשכון לחזקתו המלאה, ובכך לכסות את החוב.

 

קניית נכס ממושכן

התרחיש יכול להסתבך, שכן הנכס הממושכן נשאר אצל הלווה, על אף שהוא עדיין משלם את חובו לנושה – שהוא המלווה. על פניו, יכול הלווה למכור את הנכס הממושכן לאדם שלישי, מבלי שזה ידע כי למוכר אין עדיין חזקה מלאה על הנכס אותו הוא מוכר. האדם השלישי, על אף שרכש את הנכס במיטב כספו, אינו האדם הראשון לדרוש חזקה על הנכס. במידה והחוב הראשוני אינו יוסדר, יוכל הנושה לקבל את הנכס לחזקתו, והאדם השלישי יפסיד. אם ברצונכם לדעת שאתם קונים נכס נקי מששכונים, כל שעליכם לעשות הוא לבצע בדיקה ברשם המשכונות.

 

רשם המשכונות

רשם המשכונות הינו האחראי לניהול ותיעוד המשכונות הקיימים בכל זמן נתון. כאשר רוצה אדם למשכן חפץ, נכס או מיטלטלין כלשהו עליו לדווח על כך באמצעות טופס בקשה לרישום משכון, אותו ניתן למלא ולהגיש באופן אינטרנטי, בדואר או פיזית בלשכה הממשלתית. באותו האופן, על ידי מילוי טופס בקשה מתאים, ניתן לשנות את פרטיו של משכון קיים או לבטל אותו לגמרי.

 

עיון במשכון

לפני שאתם לוחצים ידיים עם אדם אחר, תוכלו לבדוק אם על הנכס שאתם מעוניינים לרכוש יש הודעה על רישום משכון. בדיוק לצורך זה, מנפיק דוח עיון רשם המשכונות, בו הוא מפרט על כל הודעת משכון עדכנית שיש על הנכס, אם בוצעו שינויים בפרטי המשכון, אם הוארך המשכון או בכלל בוטל. אם אכן קיימות הודעות משכון, תוכלו לקבל פרטים על המלווה, הלווה, ועל הנכס. כל אדם רשאי לבקש דרך רשם המשכונות עיון בדו"ח הרלוונטי לו, כל עוד יש ברשותו את מספר הזהות של הלווה, או מספר הרישוי של הרכב, או לפי מספר המשכון שניתן לו.

 

דרך אחת לזיהוי חובות: מספר תעודת זהות

אם אתם מעוניינים לרכוש רכב יד שנייה, סביר להניח כי אתם מניחים שמספיק שתוודאו דרך רשם המשכונות אם הרכב ממושכן או לא. אבל המידע שניתן לקבל באמצעות שירות זה, הוא אפילו גדול מזה. אם אדם רשם דרך רשם המשכונות רכב, תוכלו למצוא את המשכון על הרכב דרך מספר הרישוי, אולם אם תקלידו את מספר תעודת הזהות של המוכר, תוכלו למצוא בדוח העיון את כל המשכונות שאולי קיימים לאותו המוכר. שיטה זו רלוונטית יותר במידה ואתם מעוניינים לקיים קשר עסקי עם אדם מסויים, ולאו דווקא לרכוש ממנו מוצר חד פעמי, ובמקרים מסוימים אף להשפיע על החלטתכם אם לקיים קשר עסקי שכזה. אם האדם אותו אתם בוחנים הינו חברה, ולא אדם פרטי, מלבד דוח עיון מרשם המשכונות תצטרכו לפנות לקבלת מידע נוסף דרך רשם החברות.

 

רשם החברות

כאשר מדובר בעסקאות המתרחשות בעולם העסקי, חשיבותה של בדיקת הרקע עוד לפני סגירת העסקה חשובה אפילו עוד יותר. רשם החברות הינו שירות של משרד המשפטים, המאפשר לקבל מידע על תאגידים וחברות, מהפרטים הבסיסיים ביותר כגון שם וכתובת, ובתשלום נוסף תוכלו לקבל רשימות של בעלי מניות ובעלי שליטה, הפרות חוק אם קיימות, קנסות שהוטלו על החברה אם הוטלו, וכמובן – שעבודים ועיקולים. כל אלה מהווים מידע חשוב למי שירצה לעשות עסקים עם אותה החברה.

 

אז רגע, שעבוד או משכון?

כדאי לעצור לרגע ולעשות סדר במושגים. כאשר אנו מדברים על משכון, אנו מתכוונים לכך שאנו משעבדים מיטלטלין (לדוגמא, רכב), והוא עומד לנו כערבון על גבי החוב שלנו. במידה ולא נפרע את חובנו, יוכל מי ששעבדנו לו את הנכס לפרוע את החוב באמצעות אותו נכס ממשוכן. על המשכון מדווחים ברשם המשכונות, אך אם מדובר בחברה הממשכנת את נכסיה, עליה לדווח על כך לרשם החברות. את המידע על הנכסים הממושכנים של החברה נוכל לראות בטופס הנקרא "נסח חברה". נכסים ממשוכנים של חברות, נקראים שעבוד.

 

נסח חברה בסיסי או מלא

נסח חברה מרשם החברות הינו בעצם כדו"ח העיון, אותו מקבלים מרשם המשכונות. בשני המקרים, מדובר במאגרים המתבססים על רישום עצמאי של הצדדים המעורבים בעסקה, ולכן יש לקחת אותם בערבון מוגבל. כתוצאה מכך, נסח החברה לעיתים אינו עדכני, או שאינו מכיל את הפרטים המלאים, מאחר וחברות רבות מפרסמות את נתוניהן באיחור מה. בנוסף, המידע אותו מספק רשם החברות הינו מתומצת ואינו ממצה. תוכלו לקבל את המידע הבסיסי ללא תשלום. במידה ותרצו לקבל מידע לפרטי פרטים על החברה, כולל השעבודים שאולי קיימים על שמה, תוכלו לרכוש דו"ח זה דרך ביזנס ריפורט.

 

ביזנס ריפורט – למה להיעזר בשירותנו?

אם אתם עומדים לקשור את שמכם בשמה של חברה אחרת, זהו צעד גדול. כאשר עושים צעדים גדולים, מומלץ לוודא שאתם שוחים במים בטוחים. מעורבות בעסקה לא בטוחה, עלול לעלות לכם הרבה יותר. בעולם העסקי, רב הנסתר על הגלוי, ולכן דו"ח עסקי מלא ומפורט אותו תקבלו עד 48 שעות, יכול לעזור לכם לקבל את ההחלטה הנכונה.

 

איזה מידע אתם יכולים לקבל?

תוכלו לבחור לקבל נסח חברה עם הפרטים הבסיסיים מרשם החברות, כולל רשימה של שעבודים במידה וקיימים. אם תרצו לנהוג במשנה זהירות, תוכלו להוסיף לדו"ח ולבדוק אם קיימת הגבלה חמורה בבנק ישראל (הגבלה חמורה מוטלת על חשבון הבנק של החברה במידה וקיים ברשותה חשבון נוסף שהוגבל, או שחשבונה הוגבל בפעם השנייה תוך פחות משלוש שנים מסיום ההגבלה הקודמת). בדיקה נוספת שכדאי לעשות בנוסף לכל הבדיקות שפירטנו, היא בדיקה בהוצאה לפועל, האם החברה חייבת כספים למלווים שונים והיא אינה יכולה לפרוע את חובותיה בטווח של ארבע השנים הקרובות.

 

לסיכום

המשמעות ברורה: כל עסקה שתבצעו, בין אם היא מתבצעת מול אדם פרטי ובין אם היא מתבצעת מול חברה, צריכה להיות מבוססת על מידע מהימן מרשם המשכונות או רשם החברות. רכישת נכס ממושכן, עלולה להשאיר אתכם ללא הנכס וללא כספכם, במידה ולא תיפרע ההלוואה על הנכס במלואה. בדיקה פשוטה ברשם המשכונות ייתן לכם את המידע שאתם מחפשים – האם הנכס ממושכן או לא, ואת פרטי המשכון אם קיים. אם ברצונכם לבצע עסקה או מיזוג עם חברה אחרת, עליכם קודם כל לוודא האם היא שקועה בחובות, מוגבלת בחשבונה או שנכסיה משועבדים. במקרים אלו, ביזנס ריפורט מספקים לכם את הידע, והידע מספק לכם כוח – את הכוח לקבל את ההחלטה הנכונה בנוגע לעסקה שלפניכם.